Odkrijte našo izbrano ponudbo akumulacijskih peči, ki združujejo eleganco in učinkovitost. Naše akumulacijske peči so zasnovane za dolgotrajno shranjevanje toplote, zagotavljajo enakomerno porazdelitev toplote in so energetsko učinkovite. Idealne so za vsak dom, ki išče trajnostno rešitev ogrevanja z minimalnim vplivom na okolje. Raziskujte naše modele, ki so na voljo v različnih stilih in velikostih, da se popolnoma ujemajo z vašim domačim okoljem in potrebami. Preverite našo ponudbo akumulacijskih ali lončenih peči spodaj in mi vam pomagamo izbrati pravo za vas.
Kratka razlaga akumulacijske peči je dolgotrajno ogrevanje z manjšo močjo.
Večinoma rečemo akumulacijski peči tudi lončena peč lahko pa tudi masivna peč. Vse te peči so izdelane iz debelih sten, ki zadržujejo toploto vsaj 12 h. Zunanjost se večina izdela s vidnimi pečnicami, kamnom ali ometom. Peči so primerna za gospodinjstva kjer se z njimi ogrevajo vsak dan ali je potreba po nižjih močeh in daljšem obdobju oddajanja toplote. Akumulacijske peči se predvsem izkažejo pri ogrevanju v lesenih hišah, ki slavijo po dobri izolaciji in slabši akumulaciji. Z pravo izbiro lahko zadostijo za ogrevanje cele hiše.
Pri akumulacijski peči je predvsem zunanjost drugačna kot pri ločeni peči. Akumulacijske peči so po izgledu bolj podobne kaminu - zunanjost je večinoma v obliki obdelanega zidu. Pri lončenih pečeh pa je poudarek bolj na lončenih pečnicah ali »kahel«. Notranja sestava obeh in akumulacija toplote pa je izvedena praktično identično. V sodobnem času se dostikrat izreče kot »masivna peč«.
Akumulacijske peči ločimo na:
Akumulacijska peč z toplozračnim kuriščem
Akumulacijska peč s klasično zidanim kuriščem
Akumulacijska peč s akumulacijskim kuriščem
Akumulacijska peč z vodno akumulacijskim kuriščem
Ta sistem je zelo prilagodljiv in v sredico je umeščeno kaminsko kurišče, ki je lahko v odprtem (z rešetkami, ki se lahko po potrebi uporablja za hitro ogrevanje prostora) ali v zaprtem sistemu, ki ima zakasnitev pri začetku ogrevanja. Pri tem sistemu je akumulacija nekoliko krajša, poraba nekoliko večja in stekla večinoma večja. Sama akumulacija deluje preko mase, ki nudi akumulacijo. Kurišče za ta sistem mora biti primerno, saj dosega višje temperature in niso vsa primerna.
Ta sistem potrebuje veliko znanja pečarja in uporabo pravih materialov. Za izdelavo se uporabijo namenska vrata, pozida kurišče z vsemi dovodi zraka in nadaljuje v zidane ali tipske kanale. Pri tem sistemu imamo manjše moči, manjšo porabo, daljši akumulacijski cikel in zelo visoke izkoristke. Ta sistem deluje izključno na sevanju toplote v prostor in je namenjen ogrevanju manjših prostorov ali pasivnih in nizkoenergijskih hiš.
Ta sistem je nekoliko lažji za izdelavo, ker so kurišča že pripravljena in se le vgradijo v sistem. Obstaja veliko podrobnosti, kot pri vgradnji s toplozračnim kuriščem, vendar ta deluje le na sevanje in ima manjšo moč ter daljši akumulacijski cikel. Ta kurišča imajo večinoma certificirano popolno izgorevanje in so dokumentirano med najbolj čistimi kurišči. Vedno se vgradijo z dodatnimi kanali ali vsaj akumulacijskimi obroči, da povečamo izkoristek in podaljšamo čas ogrevanja. Imajo zelo majhno porabo.
Ti sistemi se redko uporabljajo, predvsem zato, ker so povezani tudi z ogrevanjem sanitarne vode. Princip je dokaj podoben prejšnjemu, le da se del toplote pretvori v energijo tople vode, ki jo nato preko sistema akumuliramo v zalogovnik sanitarne vode. Tukaj je potrebno sodelovanje mojstrov strojnih inštalacij. Ta sistem je zelo primeren za celovito ogrevanje manjših ali pasivnih hiš. Velik del toplote pa gre v akumulacijo peči, ki jo nato sprošča kot vse ostale akumulacijske peči. Takšna peč vedno postane srce in duša hiše.
Pri vseh teh pečeh je pomembno, da je izkoristek nad 80%, da je izgorevanje bistveno bolj čisto, manjše nihanje temperature, manjša poraba in seveda, da bolje zadosti okoljevarstvenim pravilom in zakonom. Vsem je bistveno, da toploto akumulirajo za daljši čas in jo potem s sevanjem oddajajo v prostor.
Akumulacijski materiali: Izdelane so iz materialov z visoko toplotno kapaciteto, kot so šamot, posebni betoni ali druge akumulacijske mase, ki lahko shranjujejo veliko količino toplote.
Konstrukcija: Peči imajo običajno robustno kovinsko ohišje z notranjim jedrom iz akumulacijskega materiala, ki zagotavlja dolgo življenjsko dobo in zanesljivo delovanje.
Shranjevanje toplote: Med kurjenjem lesa ali drugega goriva se sproščena toplota absorbira v akumulacijski material.
Postopno sproščanje toplote: Ko se peč ugasne, akumulacijski material postopoma oddaja shranjeno toploto v prostor, kar omogoča enakomerno ogrevanje skozi več ur, tudi do 12 ur ali več.
Enakomerna porazdelitev toplote: Peči pogosto vključujejo ventilatorje ali kanale, ki pomagajo enakomerno porazdeliti toploto po celotnem prostoru.
- **Energetska učinkovitost**: Akumulacijske peči maksimalno izkoristijo energijo iz goriva, kar pripomore k zmanjšanju stroškov ogrevanja.
- **Udobje in toplina**: Zaradi postopnega sproščanja toplote te peči zagotavljajo prijetno in stalno toplino brez velikih temperaturnih nihanj.
- **Manjša potreba po vzdrževanju**: Zaradi visoke učinkovitosti zgorevanja je manj pogosta potreba po nalaganju goriva in čiščenju peči.
- **Estetika**: Na voljo so v različnih dizajnih in stilih, kar omogoča, da se prilegajo različnim notranjim prostorom, od modernih do tradicionalnih.
- **Zmanjšane emisije**: Z učinkovitim zgorevanjem in boljšim izkoristkom goriva akumulacijske peči zmanjšujejo emisije in prispevajo k čistejšemu okolju.
- **Trajnostne rešitve**: Mnogi modeli so zasnovani tako, da podpirajo uporabo obnovljivih virov energije, kot so lesni peleti ali druge biomasne snovi.
Akumulacijske peči so odlična izbira za tiste, ki želijo energetsko učinkovito in okolju prijazno rešitev za ogrevanje doma. Zaradi sposobnosti shranjevanja toplote in njenega enakomernega sproščanja zagotavljajo udobno bivalno okolje z manjšo porabo goriva in nižjimi stroški ogrevanja.
V pečarstvu Golob imamo dolgoletne izkušnje izdelave kvalitetnih akumulacijskih peči. Spodaj si lahko pogledate galerijo nekaterih izvedenih projektov.