Krušne peči (kmečke peči)

Krušna peč je »naše domače« ogrevalno telo. Danes se krušne peči uporabljajo predvsem pri peki kruha in pizze ter za nekatere kuharske namene. Zato se pogosto pojavljajo v gostinskih objektih in turizmu. Je pa res, da ni prave kmečke hiše brez lepe kmečke peči. Kmečka peč je izdelana iz šamota z velikim obokanim kuriščem, zunanjost pa jo obdaja keramika, omet ali kamen. Velikokrat je tudi izdelana z nadpečkom ali turnom. Njena toplota se nežno sprošča po prostoru preko sevanja, krasi pa jo velika akumulacijska vrednost. Danes se vedno postavlja v osrednje prostore, kjer se večinoma vse dogaja. Pri Pečarstvu Golob imamo dolgo tradicijo izdelovanja krušnih peči.

Izdelki v kategoriji

Kaj je krušna oz. kmečka peč?

Krušne peči so ena izmed najstarejših in najbolj naravnih metod ogrevanja in peke, ki so se ohranile do danes. Te peči, ki so imele ključno vlogo v kmečkih hišah, so zato pogosto poimenovane kar kmečke peči. V preteklosti so bile krušne peči nepogrešljiv del podeželskih domov, danes pa so postale priljubljen element v gostinski opremi, še posebej v picerijah. Kljub temu so v sodobnih stanovanjih pogosto spregledane.

Glavna funkcija kmečkih peči je bila pečenje in kuhanje, obenem pa so služile kot prostor za druženje. Čeprav so dandanes na voljo v različnih dizajnerskih in barvnih izvedbah, se njihova osnovna funkcija in videz niso bistveno spremenili od časov naših babic. Razlika med starimi in novimi kmečkimi pečmi je predvsem v tem, da so bile starejše izvedbe bile, zato je dim uhajal skozi odprtine. Danes so kmečke peči opremljene z dimniki. Prav tako so bila nekoč kurišča pogosto locirana v sosednjih prostorih, kar danes ni več pravilo.

Kmečke peči se ogrevajo z različnimi vrstami neobdelanega lesa, pri čemer je frekvenca nalaganja odvisna od velikosti peči. Pomembni dodatki k pečem so tudi orodja za kurjenje, čiščenje in pečenje. Glede na zunanjo obliko ločimo peči z nadpečkom, ki imajo večjo grelno površino in prostor za druženje ali sušenje, in ravne peči. Obe vrsti se ponašata z visoko kapaciteto skladiščenja toplote, kar omogoča uporabo peči tudi po končanem kurjenju. Kmečke peči so zato idealne za gospodinje z omejenim časom, saj skrajšajo čas kuhanja ali pečenja.

Kakšne tipe krušnih peči poznamo?

Poznamo več tipov krušnih peči, ki se razlikujejo glede na njihovo namembnost, način ogrevanja, gradbene materiale in obliko. Spodaj so opisani nekateri osnovni tipi krušnih peči:

  1. Tradicionalne krušne peči na drva: Te peči so običajno zgrajene iz opeke ali kamna in se ogrevajo z direktnim gorenjem drv v peči. Po ogrevanju in izgorevanju drv se peč očisti in uporabi akumulirana toplota za peko. Te peči so priljubljene za peko kruha, pic in drugih jedi, saj dajejo hrani poseben okus.

  2. Kmečke krušne peči: Večnamenske peči, ki so bile tradicionalno uporabljene na kmetijah za ogrevanje, kuhanje in peko. Običajno zgrajene iz opeke ali kamna, te peči služijo kot centralna točka doma.

  3. Krušne peči za pico: Posebej zasnovane za peko pic, te peči dosežejo zelo visoke temperature, ki omogočajo hitro peko s hrustljavo skorjo. Lahko so ogrevane na drva, plin ali elektriko, a najbolj cenjene so tiste na drva.

Vsak tip krušne peči ima svoje specifične prednosti in je primeren za različne potrebe ter preference uporabnikov. Izbira pravega tipa peči je odvisna od tega, kaj želite peči, kje se peč nahaja in kako pogosto jo nameravate uporabljati.

Kako deluje krušna peč?

Krušna peč deluje na principu akumulacije toplote. Ko pečemo ali kuhamo v krušni peči, najprej zakurimo ogenj z lesom v notranjosti peči. Les se zgori, pri tem pa oddaja toploto, ki se akumulira v stenah peči, zgrajenih iz ognjevzdržnih materialov, kot je opeka. Ko je les popolnoma zgorel in ko dosežemo želeno temperaturo, odstranimo žerjavico in pepel, nato pa v toploto, ki jo shranjujejo stene peči, vstavimo hrano za peko.

Zaradi svoje konstrukcije in materialov krušna peč ohranja visoko temperaturo za dolgo časa, tudi po tem, ko ogenj ugasne. To omogoča enakomerno pečenje hrane, kot so kruh, pizze ali drugi pekovski izdelki. Toplota, ki jo oddajajo stene, se postopoma sprošča v notranjost peči, kar omogoča, da hrana zapeče ali skuha enakomerno z vseh strani.

Poleg peke krušne peči ponujajo tudi toploto za ogrevanje prostora, saj oddajajo toploto še dolgo po tem, ko ogenj ugasne. Zaradi tega so bile krušne peči v preteklosti pogosto osrednji del doma, ki je služil tako za pripravo hrane kot za ogrevanje.

Kako je zgrajena krušna peč?

Krušna peč je zgrajena iz materialov, ki dobro akumulirajo toploto in so odporni na visoke temperature. Temeljna struktura krušne peči običajno vključuje naslednje elemente:

  1. Šamotna Opeka: Glavni material za gradnjo krušne peči je šamotna opeka. Ti materiali so izbrani zaradi svoje sposobnosti, da prenesejo visoke temperature in učinkovito shranjujejo toploto.

  2. Izolacijski Materiali: Za boljšo toplotno učinkovitost so krušne peči pogosto izolirane z materiali, ki preprečujejo hitro izgubo toplote. To lahko vključuje posebne izolacijske opeke, naravne izolacijske materiale, kot je glina, ali sodobnejše izolacijske plošče.

  3. Temelj in Podlaga: Krušne peči so zgrajene na trdnem in odpornem temelju, ki lahko prenese težo peči. Podlaga je pogosto izdelana iz betona ali armiranega betona.

  4. Kurišče in Pečna Komora: Kurišče je prostor, kjer se kurijo drva. Nad kuriščem je pečna komora, kamor postavimo hrano za peko. Pečna komora je običajno obokana, kar omogoča enakomerno porazdelitev toplote.

  5. Dimnik: Krušne peči so opremljene z dimnikom, ki omogoča odvajanje dima in zagotavlja ustrezen vlek pri kurjenju.

  6. Vrata: Vrata, ki so lahko izdelana iz kovine ali ognjevzdržnih materialov, omogočajo dostop do kurišča in pečne komore ter zadržujejo toploto v peči.

  7. Površina za Pečenje: Površina, na kateri se peče hrana, je pogosto izdelana iz ognjevzdržnih plošč ali kamna, ki enakomerno porazdeljujeta toploto.

Zasnova in konstrukcija krušne peči se lahko razlikujeta glede na tradicionalne metode in sodobne tehnike gradnje, vendar osnovni principi gradnje ostajajo enaki, s poudarkom na toplotni učinkovitosti in odpornosti na visoke temperature.

Kaj pa videz krušne peči?

Dandanes krušna peč ne pomeni nujno rustikalnega, oziroma klasičnega kmečkega videza. Krušna peč damnes ima lahko zelo sodoben in celo minimalističen stil, podobno kot pri lončenih pečeh in kaminih.

Tudi pri krušni peči je zunanji izgled, oziroma zunanji obod, ki je največkrat zgrajen iz pečnic, lahko uporablja različne naravne materiale, kot so kamen, keramične ploščice, ali videz ometa.

Krušna peč je eden redkih elementov stavbne dediščine, ki je svojo preteklo vlogo v domu ohranila tudi v sedanjosti. V slovenskem prostoru je bila vedno v kot »hiše« postavljena krušna peč, nepogrešljiv način ogrevanja, dolga obdobja je bila srce doma, središče za zbiranje družine in družabnosti. Tradicionalne hiše se pravzaprav ni dalo predstavljati brez takšne peči. Prav isto vlogo ima danes, tudi v najbolj sodobno opremljenih domovih.